Progenie Terrestre Pura - oltreLuna

 

1. [.Pianeta.Zero.] , 2. [.subLuce.]
3. [.oltreLuna.] , 4. [.Deus.Est.Machina.]
5. [.Proxima:B.]

 

Progenie Terrestre Pura - oltreLuna
Avantgarde Music 2017

Przeczesując tony nadsyłanych promos wpadł mi w łapska niesamowicie ciekawy muzyczny kąsek. "oltreLuna" to drugi album, a trzecie oficjalne wydawnictwo włoskiego trio Progenie Terrestre Pura sygnowane przez Avantgarde Music. Ten międzyplanetarny digipack ukrywa ponad 55 minut trudnodefiniowalnej muzyki. Jestem przedstawicielem tej części homo sapiens, która przy muzyce spędza większą część swego życia. Chłonę jej dość sporo i w różnych gatunkach, lecz zespoły iście awangardowe nie koniecznie trafiają w me wybite metalem gusta. Czy Progenie Terrestre Pura jest zespołem awangardowym? W pewnym sensie TAK, a czy jeszcze metalowym? Po trzykroć TAK! Jeśli umówimy się, że Nocturnus w swym kosmicznym death metalu docierał do Marsa, to q[T]p swym atmosferyczno/elektronicznym black metalem przebija się daleko poza granice układu słonecznego.

Podana przez Włochów muzyka charakteryzuje się dużą dawką emocji i energii. W rozbudowanych kompozycjach słychać jeszcze echa debiutanckiej "U.M.A.", lecz w całej tej melodyczno / elektroniczno / industrialnej otulinie więcej jest brutalności i black metalowego pazura. Instrumenty zostały wydarte z elektronicznych skrzyń. Nawet programowana perkusja brzmi tu bardziej naturalnie. Mamy wrażenie, że gra klasycznego BM bandu ozdobiona została sci-fi samplami. W rozpoczynającym Pianeta.Zero już po krótkim wstępie dostajemy black metalowego kopniaka, który niczym w deszczu asteroidów słabnie i narasta. Te chrypliwe gitary mają moc! Drugi kawałek wali w ryj już na dzień dobry. Kto przeżyje będzie miał szansę na regenerację w dalszej części numeru. Tam kosmiczne smaczki łączą się z etnicznymi. Tytułowy utwór to kontynuacja etniczno / szamańskich dźwięków nowej cywilizacji, ale z porządnym pierdolnięciem po niespełna 3 minutowej przygrywce. Deus.Est.Machina otwierają elektro-sci-fi dźwięki by po dłuższej chwili przypomnieć moc wściekłej czerni. Również w kończącym Proxima:B po spokojnym początku Włosi dają upust nagromadzonej energii. Choć "B" to ponoć planeta pokroju ziemskiego, lecz spokoju tam nie zaznamy. Ponad 15 minutowy kontakt z wizją bytności na niej uzmysławia piękno, ale i wrogość nowych bytów. Taka dla mnie jest "oltreLuna".

Za co lubię i cenię ten album? Za klimat - trochę nerwowy i niespokojny. Czasami piękny, lecz brutalny, jak przystało na kawał czarnego metalu. Za energetyczność - nie usypia swoją atmosferycznością. Nudy tam nie ma! Za charakterystyczną dla black m. drapieżność. Czy to płyta dla wszystkich? Z pewnością nie. Ja zostałem rozszarpany na strzępy tą grą melodii emocji i energii, dlatego też zachęcam wszystkich do sprawdzenia, czy muzyczna dawka post-black-fantastyki serwowana przez to włoskie trio zadziała tak samo na was. Płytę tą należy słuchać głośno! Avantgarde Music ułatwiło jej dostępność umieszczając cały album na własnym profilu YouTube. Fizycznie namacalną wersję digipack zakupić możecie w sklepie AM za jedyne 12 EUR-osów. Ja zamierzam jeszcze podelektować się tą płytą, więc do zobaczenia gdzieś w przestrzeni międzygwiezdnej.

https://www.facebook.com/ProgenieTerrestrePura , https://progenieterrestrepura.bandcamp.com/

Arek

 

 

© Brutaleast | Design by: LernVid.com