QIP - On Ephemeral Substrates

                                    

1. Industrial Espionage
2. A Moral Nuance Of Coding Stealth
3. Millennium Way  ,  4. Discarded Specimens
5. Payback Ritual  ,  6. Humanity+
7. Ergoregion
8. Teller-Ulam Configuration
9. This Place Is A Tomb

QIP - On Ephemeral Substrates
Arachnophobia Records 2015

Qip, a raczej qip, to solowy projekt Maćka Pasińskiego, który dla takich drewniaków jak ja znany jest z doom/gotyckiego Sirrah lub industrialnego TheMANcalledTEA. Każdego, komu nie dane było jeszcze poznać potęgi jego głosu oraz inwencji twórczej zapraszam na 59 minutową ucztę. "On Ephemeral Substrates" jest płytą debiutancką, ale jakże dojrzałą. Te 9 utworów utkało elektro-death-doom metalowymi nićmi postindustrialny obraz naszego świata. Duże uznanie należy się Krzyśkowi z Arachnophobia Rec. za świetne wydanie w digipacku. Może nie jest to najnowsza pozycja, ani jakiś milowy krok w naszym metalowym grajdołku, ale wręcz opętany tą muzą nie mogłem oprzeć się napisaniu tej recenzji. Nie bacząc na datę jej wydania, bo przecież muzyka jest ponadczasowa, a zaprezentowana na tej płycie już z pewnością.

W Pajęczofobijnych materiałach promocyjnych przeczytać można, że "On Ephemeral Substrates" zaczyna się tam gdzie kończyło się "Did Tomorrow Come..." (Sirrah), Ja uważa, że to raczej wypadkowa inspiracji jakie pozostały po twórczości w Sirrah i TheMANcalledTEA rozwiniętych przez Maćka. Co by jednak nie pisać, to bez sięgnięcia do samej muzy wszelkie dywagacje będą niczym. Choć płytę tworzy 9 kawałków słucha się jej na jednym wdechu od pierwszej do ostatniej sekundy. Nie ma żadnych przerw, utwory przechodzą płynnie jeden po drugim. Sample dodają klimatu i tworzą, ten aglomeracyjny, postindustrialny klimat. Płyta startuje dość energicznie, a tempa są raczej charakterystyczne dla death metalu. Nie chciałby jednak wmawiać Wam, że "On Ephemeral..." jest death metalowym wyziewem. Elektroniczna melodyka i mnogość industrialnych dopełniaczy powodują, że stworzona przez Maćka muza wyrywa się z death-owych ram, a od Payback Ritual doom-owa przeszłość autora odzywa się coraz odważniej, lecz nie znaczy to, że utwory ociekają doom-ową flegmą. Delikatnie zwalniają lub potrzebują czasu aby rozpędzić się. Najwolniejszymi są Euroregion i This Place Is A Tomb , ale nawet tam tempa podkręca elektroniczna perkusja. Generalnie początek albumu jest szybszy, co przywołuje mi wizję wielkiego tętniącego życiem X-City, które nie spodziewa się zbliżającego się dramatu. Może to nie będzie nagła rzeź dokonana przez ludzkie zombie, lub jakąś eksplozję, ale powolna śmierć miasta wywołana uchodzącą z niego energią. Życie w tej aglomeracji zanika, ulice pustoszeją by w This Place Is A Tomb ukazać kikuty niszczejących wieżowców, opuszczone samochody i hulający pośród nich toksyczny wiatr.

Maciej Pasiński na długo zniknął i nosił w sobie to muzyczne brzemię, ale gdy już wyrzucił z siebie, stworzył industrialno-death-doom metalowy kłębek wrażeń i emocji, który po prostu wgniata! Ciężar jego głosu wkomponowany w te wszystkie sample i elektro-metalowy sound tworzą niesamowite obrazy piękna i obskury, łagodności i brutalności, spokoju i niepokoju. Wiem, że qip nie trafi do wszystkich, lecz zachęcam, by dać dźwiękom tej płyty poszaleć wyobraźni. Choć w zasadzie jestem zwolennikiem kompozycji trwających od 3 do 4 minut, to przy takich kawałkach chylę czoło, bo w 3 min. można dokonać rzezi, rozpętać wojnę lub piekło, lecz by zbudować nastrój, dać dźwiękom namalować obraz trzeba więcej czasu. Jednakże to zadanie nie łatwe i wielu już się o tym przekonało. Długim kompozycjom tylko kroczek do nudy i odrzucenia. Maćkowi udało się znakomicie stworzyć płytę, która mimo godzinnego life-time'u chłoszcze jak trzeba, a do nudy nawet się nie zbliża. Żal mi tylko, że na zobaczenie qip'a na scenie szanse są niewielkie. Ta muza ma moc i mogłaby niezłe piekło wywołać. Maciek pisał mi, że już pracuje nad następcą "On Ephemeral Substrates" i cieszy mnie to niezmiernie. Nie śpiesz się Macieju, bo zwierzęciu trzeba dać czasu, by bestyja z niego wyjść mogła. Ten sześciopanelowy digipack z dwudziesto stronicową wkładką w sklepie >Arachnophobia Rec.< kosztuje zaledwie 29zł i ręczę Wam nie pożałujecie wydanego grosza. Wydawca i zespół udostępniają pełny stream tej płyty, więc testujcie.

 ,  , 

https://www.facebook.com/qipmusic , https://qiptunes.bandcamp.com/releases

http://arachnophobia.pl/ , https://www.facebook.com/arachnophobiarecs/

Arek

 

© Brutaleast | Design by: LernVid.com